top of page

 Чи знаєте ви

 

  Чи знаєте ви, що Шарль Перро, автор «Червоної Шапочки», написав казку «Любов циркуля і лінійки»?

    Чи знаєте ви, що Наполеон Бонапарт писав математичні роботи і один геометричний факт називається «Задача Наполеона»?

    Чи знаєте ви, що одна з кривих ліній називається «Локон Аньєзі» на честь першої у світі жінки-професора математики Марії Гаетани Аньєзі?

    Чи знаєте ви, що Л. М. Толстой, автор роману «Війна і мир», писав підручники для початкової школи і, зокрема, підручник арифметики?

    Чи знаєте ви, що одна з мов програмування називається Ада на честь Ади Лавлейс, однієї з перших програмісток, яка працювала з математичними машинами і була дочкою відомого англійського поета Джорджа Байрона?

    Чи знаєте ви, що квітку гортензію назвали на честь Гортензії Лепот, відомої обчислювальниці, що складала математичні таблиці? Вона привезла цю квітку з Індії.

    Чи знаєте ви, що англійський математик Дж. Сильвестр написав сонет «Небесна муза», який він присвятив першій російській жінці-математику Софії Василівні Ковалевській?

    Чи знаєте ви, що всі сучасні підручники з геометрії укладено на основі відомих «Начал» Евкліда, які написані в IV ст. до н. є.?

    Чи знаєте ви, що О. С. Пушкін написав такі рядки: «Натхнення потрібно в геометрії, як і в поезії»?

    Чи знаєте ви, що великий Евклід сказав царю Птолемею: «В геометрії немає царської дороги»?

    Чи знаєте ви, що великий російський поет М. Ю. Лєрмонтов цікавився математикою і міг до пізньої ночі розв'язувати яку-небудь математичну задачу?

    Чи знаєте ви, що радянський розвідник майор Віхрь (з відомого фільму) існував насправді і після війни працював учителем математики в одному невеличкому українському містечку?

    Чи знаєте ви, що Піфагор був переможцем з кулачного бою на 58-х Олімпійських іграх, які проходили в 548 році до н. є., а потім перемагав ще на декількох Олімпіадах?

    Чи знаєте ви, що знаменитий Фалес був спортивним уболівальником і помер на трибуні олімпійського стадіону під час бою Піфагора?

    Чи знаєте ви, що в 1940 році було надруковано книгу, в якій є 370 різних способів доведення теореми Піфагора, а серед них є доведення, яке запропонував президент США Гарфілд?

    Чи знаєте ви, що англійська королева, прочитавши книгу Льюїса Керрола «Аліса в Країні див», так зацікавилась нею, що наказала принести їй всі книжки цього письменника, але була розчарована, тому що в інших книгах були математичні формули?

    Чи знаєте ви, що зібрання творів Леонарда Ейлера становить 75 великих томів, і якщо кожного дня переписувати по десять годин його роботи, то не вистачить 76 років?

    Чи знаєте ви, що Франсуа Вієта майже було відправлено на вогнище за те, що йому пощастило розшифрувати таємне листування іспанського уряду з командуванням своїх військ? Іспанці вважали, що розкриття їхнього шифру людському розуму не під силу і Вієтові допомагав сам Сатана.

    Чи знаєте ви, що аристократи-театрали просили французького короля нагородити Рене Декарта, який першим запропонував метод нумерації крісел по рядах і місцях? Але король відповів: «Так, те, що винайшов Декарт, - чудово і гідно нагороди, але дати її філософу?! Ні, це вже занадто!»

    Чи знаєте ви, що теорему Піфагора називали «ослячим мостом»? Учнів, що запам'ятовували теорему без розуміння, називали віслюками, оскільки вони не могли перейти через міст - теорему Піфагора.

 

 

Історія магічних квадратів

 

Магічні фігури - геометричні фігури, що володіють одним загальним математичним властивістю - суми по всіх рядках, стовпцях, діагоналях рівні між собою. Існують магічні трикутники, квадрати і куби.

Ми не знаємо країну, в якій були придумані магічні квадрати, не знаємо століття (і навіть тисячоліття!), В якому вони були вперше складені. Відомо тільки, що вони з'явилися задовго до ери вульгаріс, і їх батьківщиною був Стародавній Схід. Існує китайська легенда, в якій говориться, що за часів правління імператора Юй (близько 2200 р. до н.е.) з вод Хуанхе спливла черепаха, у якої на панцирі були написані таємничі ієрогліфи, ці знаки відомі під назвою ло-шу і рівнозначні магічного квадрату.

Перший магічний квадрат з трьома клітинами в підставі був описаний в арабському манускрипті кінця восьмого століття, де згадувався його автор - грецький філософ-неопіфагореец Аполлоній Тіанський (інвоцірованний, до речі, Еліафасом Леві!), Що жив на початку ери вульгаріс. Однак не він був творцем цього найдавнішого з усіх магічних квадратів. Аполлоній лише знову відкрив те, що було відомо за багато століть до нього.

У XI ст. магічні квадрати з'явилися в Індії, а потім у Японії, де в XVI ст. їм була присвячена велика література. Мабуть, перший твір про магічні квадратах, що дійшло до наших днів, було написано візантійським граматисти і лексикографом Мануелем Мосхопулос (приблизно 1300 г). Він опублікував багато побудовані ним МК з різним числом клітин в основі.

За роботою Мосхопулос пішли праці сотень математиків, в тому числі найбільших вчених, основоположників сучасної науки (Гаус, Ейлер, Ферма).

Цікаві факти про ромб

Ромб зустрічається як символ родючості (повернення) на жіночих зображеннях Кам'яного століття, в гробницях Єгипту, в африканських 

жіночих татуїровках (на животі), в кераміці Малої Азії VII– VI тисячоліття до н.е., в орнаментах Ірану V– IV тисячоліття 

до н.е., в російській вишивці і ювелірних виробах XI– XIX вв.

У слов'янській традиції ромб – один з найулюбленіших знаків. На жіночому одязі він зустрічається частіше, ніж на чоловічій; 

але і жінки, і чоловіки носили пояси, прикрашені ромбоподібним орнаментом. Ромб – безумовний оберіг. Це знак землеробів, 

символ родящих зерно полів, символ щасливого потомства. Ромби зображали на кухонному начинні, вирізували на фасадах будинків. 

Вважалося, що сім'я, що охороняється ромбами, живе в достатку і завжди буде численна. Ромб з продовженими кінцями – знак 

благоденствування і розростання, знак землі, що дала сходи. У слов'янському алфавіті такий знак перетворився на букву «Ж» 

– «Живете», знак живота і життя. Ромб присвячений Матері Сирій Землі в жіночому пантеоні і Ськотьему Богу Велесу або Волосу 

Лампочка Мандельброта

Математики побудували так звану лампочку Мандельброта. Даний об'єкт є тривимірним аналогом відомого фрактала - множини Мандельброта. Про це повідомляється на сайті проекту по візуалізації даного об'єкта.

 

Зображення із сайту авторів моделі - skytopia.com

      Двовимірна множина Мадельброта, що з'явилася в роботах по динамічним системам в 70-х роках минулого століття, являє собою фрактал - складну геометричну структуру, частини якої подібні всьому об'єкту. Структура цієї множини описується певним ітераційним процесом, що задається поліноміальними формулами. В рамках нової роботи вченим вдалося отримати аналогічні формули для тривимірного простору.

          Будівництво фрактала починається зі звичайної сфери. На кожному етапі процесу отриманий об'єкт деформується, в результаті чого вихідна сфера набуває незвичайної форми. Про якісь застосуванні нової множини вчені поки не замислюються.Крім цього, за їх власними словами, поки не зовсім ясно наскільки хорошим вийшов тривимірний аналог множини Мандельброта.

         Зовсім недавно математики з Прінстона за допомогою комп'ютерного моделювання змогли побудувати найбільш щільну упаковку тетраедрів в замкнутому тривимірному об'ємі з усіх відомих на сьогоднішній день. Вчені добилися того, що щільність упаковки склала 0,782. Попередній рекорд становив 0,778 і був встановлений в 2006 році також в Прінстонському університеті.

       До речі, лампочка Мандельброта - це далеко не єдиний приклад втілення математичних законів у відчутну органами почуттів форму. Є й зворотні приклади, коли прекрасні природні форми розгортаються в стрункі формули.
Детальніше:http://kirdey.com/lampochka-mandelbrota

 

Вітаю Вас з першим снігом!

Скоро Новий Рік!

Telegraph: Бенедикт Камбербэтч оказался родственником Алана Тьюринга
 

Британский актер Бенедикт Камбербэтч оказался родственником математика Алана Тьюринга и астронавта Криса Хедфилда, сообщает The Telegraph со ссылкой на исследования специалистов по генеалогии интернет-ресурса Ancestry.

 

Общим предком Камбербэтча и Тьюринга является Джон Бофорт, первый герцог Сомерсета, рожденный в 1373 году. Они являются кузенами в 17-м поколении.

 

Бенедикт Камбербэтч сыграл Тьюринга в фильме «Игра в имитацию», ставшем лауреатом кинофестиваля в Торонто в сентябре.

 

Также актер оказался шестиюродным братом канадского астронавта и музыканта Криса Хедфилда.

Історія математики

bottom of page